Nieurazowy obrzęk kończyn – przyczyny

Napuchnięta i obolała kończyna nie zawsze musi oznaczać urazową etiologię jej dysfunkcji. Jeżeli nie znamy powodu zmian w ruchomości i jej wyglądzie winniśmy skontaktować się z lekarzem. To, co z pewnością go zainteresuje to temperatura kończyny oraz czucie. Lekarz powinien także zebrać należyty wywiad. Wiele chorób współistniejących może być powodem opuchlizny. Najczęstszą przyczyną, zwłaszcza u osób starszych są choroby sercowo-naczyniowe. W szczególności to zaburzenia odpływu żylnego objawiają się stanem zapalnym kończyn podobnie jak głębokie zakrzepy żylne. 

https://krakow.bodymove.pl/nadmierna-potliwosc-krakow/

Niewydolność serca jest jednym z najczęstszych powodów obrzęku nóg u osób w zaawansowanym. Nierzadko ból i uczucie opuchnięcia powodują wszelkiego rodzaju zapalenia, a w szczególności zapalenia stawów, błony maziowej i powięzi. Odpowiedzią na ekspozycję kończyn na zbyt wysoką i niską temperaturę będzie ich stan zapalny oraz opuchnięcie. 

Osoby starsze często mają nieprawidłowo działający układ termoregulacji. W ich przypadku nawet krótka ekspozycja kończyny na temperaturę odbiegające od normy może stwarzać kłopoty z ich ukrwieniem i czuciem. 

Choroby nowotworowe również mogą powodować obrzęki kończyn. Specjalne znaczenie ma zapalenie węzłów chłonnych i obrzęki limfatyczne będące ich następstwem. 

Nadmierne zbieranie się wody w organizmie w tym również w kończynach powodują choroby nerek.

Każda sytuacja niezwiązana z urazem, w której zauważymy zmniejszoną ruchomość kończyny, jej obrzęk lub zaczerwienienie powinna budzić nasz niepokój. Najprawdopodobniej przyczyną takiego stanu rzeczy są inne choroby systemowe. W takiej sytuacji powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza ażeby dostać skierowanie na konieczne badania. Niewłaściwie działająca kończyna zacznie tracić swoją masę mięśniową. Spowoduje to powstanie przykurczy i doprowadzi do jeszcze większej dysfunkcji. Długo nieleczone obrzęki wiążą się z dłuższym czasem powrotu do zdrowia oraz żmudną i męczącą rehabilitacją. Dlatego trzeba działać bezzwłocznie i zdecydowanie. Tylko takie działanie pozwoli nam na szybki powrót to zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *