Sanitariaty ogólnodostępne – ich wyposażenie i poziom w Polsce

Ogólnie sytuacja jeżeli chodzi o toalety publiczne w Polsce jest podobna jak w krajach Europy Zachodniej, a prawdopodobnie jeżeli chodzi o kwestie poziomu higieny często u nas jest lepiej.

Elementy wyposażenia toalet publicznych

Te elementy są dość standardowe. Innowacją ostanich lat są struktury mające na celu udogodnienie korzystania z WC dla osób niepełnosprawnych. Są to przede wszystkim specjalne uchwyty.

Typowe wyposażenie toalety publicznej to tak oczywiste elementy jak muszle klozetowe, pisuary, umywalki, dozowniki mydła w płynie, suszarki do rąk.

Różne standardy wyposażenia toalet publicznych na przykładzie suszarek do rąk

Suszarki do rąk to nader przydatne urządzenie umożliwiające higieniczne wysuszenie dłoni. Suszenie polega na oddziaływaniu właściwie silnego strumienia ciepłego powietrza. Uruchomienie odbywa się częstokroć na zasadzie fotokomórki – należy ustawić ręce w odpowiednim miejscu. Zdarzają się też włączniki na guzik. Modeli suszarek do rąk jest bardzo mnogo, większość działa jednak w podobny sposób – tzn.: jest jeden wylot powietrza. Spotkać można również tak zwane suszarki kieszeniowe, gdzie powietrze jest kierowane na dłonie z dwóch stron.

Jak prawdopodobnie we większości rodzajów urządzeń nabyć można suszarki z trochę gorszych budulców, niejednokrotnie plastikowe, mniej odporne na zużycie jak i te wykonane z materiałów mocniejszych na przykład z obudową z metalu.

Standard toalet powszechnych przez zeszłe trzy dekady uległ ogromnemu podniesieniu. Rozwój infrastruktury w Polsce wpłynął na pojawienie się większej liczby publicznych toalet. Z jednej strony toalety publiczne pojawiły się w miejscach, gdzie wcześniej ich nie było, na przykład na stacjach benzynowych, z drugiej strony powstały zupełnie nowe typy miejsc, gdzie takie toalety znalazły miejsce.

Naturalnie standard takich przybytków publicznych jest różny, w zależności od standardu danego miejsca. Jednakże pewne podstawowe wzorce sanitarne powinny obowiązywać w każdej toalecie ogólnodostępnej. Różnie z tym bywa. Należy zaakcentować, że właśnie czystość i wrażenia estetyczne mogą przesądzić o naszej opinii na temat całego miejsca.

Wraz ze wzrostem standardów ogólnie wszystkich miejsc publicznych wzrósł niezaprzeczalnie ogólny poziom toalet. Dotyczy to zarówno wyposażenia, czyli umywalek, muszli, pisuarów, podajników papieru, podajników mydła, suszarek do rąk jak i wystroju. Częstokroć są to naprawdę bardzo estetyczne miejsca, z najwyższej klasy designem całości, zrobione z gustem.


suszarki do rąk


Do miejsc, w których powinny być oddane do użytku ogólnodostępne toalety zaliczamy: bary, restauracje, kawiarnie, galerie handlowe, kina, teatry, stacje benzynowe, wystawy, muzea, kluby, puby, dyskoteki, domy kultury.