Podstawowe składniki kosmetyków

Kosmetyki

Oferowanych jest masa różnego typu kosmetyków. Jednak możemy wskazać podstawowe typy składników z których prawdopodobnie większość kosmetyków jest wyrabiana.

Podstawowe komponenty kosmetyków to: woda, emulgator, zagęszczacz, konserwant, zmiękczacz, kolor, środek nadający zapach.

Woda

Woda jest podstawą niemalże każdego rodzaju wyrobu kosmetycznego, w tym kremów, balsamów, makijażu, dezodorantów, szamponów i odżywek. Woda jest bazą całej substancji, działa jako rozpuszczalnik, współtworzy emulsję.

Emulgatory

Tłuszcz nie spaja się z wodą. Dlatego nieodzowna jest środek, który umożliwi takowe spojenie . Emulgatory to substancje umożliwiające połączenie tłuszczu z wodą i uzyskanie w efekcie emulsji.

Wiele produktów kosmetycznych opiera się na emulsjach – substancjach jednorodnych pod kątem konsystencji, koloru, innych cech.

Zagęszczacze

Są to substancje pozwalające na uzyskanie należytej gęstości danego kosmetyku. Krem nie może rozlewać się w dłoni ani też nie może być zbyt zbytnio twardy, uniemożliwiając rozsmarowanie go po skórze. Mogą to być na przykład kwas stearynowy będący zagęszczaczem lipidów, żelatyna będąca przykładem polimeru, krzemionka będąca zagęszczaczem mineralnym czy karbomer – czyli polimer kwasu akrylowego.

Barwniki

Jeden z podstawowych składników kosmetyków, pozwalający uzyskać dany kolor włosom, skórze, paznokciom.

Pigmenty można podzielić na dwie głównekategorie: organiczne, będące cząsteczkami opartymi na węglu i nieorganiczne, które są przeważnie tlenkami metali.

Emolienty

Emolienty to substancje które zmiękczają skórę, zapobiegając utracie wody. Są używane w znacznej gamie kosmetyków. Szereg różnych naturalnych i syntetycznych chemikaliów działa jako emolienty, na przykład olej kokosowy, wosk pszczeli, oliwa z oliwek, lanolina, olej mineralny, wazelina, gliceryna, tlenek cynku.

Aromaty

Woń ma bardzo mocny wpływ na decyzje o wyborach kosmetyku. Substancje nadające zapach są spisane w specjalnej liście opublikowanej przez przemysł perfumeryjny. Składniki te wypełniają normy bezpieczeństwa.


paulas choice


Konserwanty

Wielce ważny substrat kosmetyków, ponieważ środowisko oparte na wodzie może stanowić wielce dobre miejsce dla rozwoju bakterii. Te zmieniają cechy produktu a nawet mogą uczynić go groźnym dla użytkownika.

Ostateczna charakterystyka konkretnego kosmetyku zależy od konkretnej receptury. Liczba kombinacji składników jest monstrualna.