Nie nadwyrężaj wątroby

Należy żyć w dobrych stosunkach z największym i jednym z najistotniejszych organów w naszym ciele jakim jest wątroba. Wszyscy ją mamy, lecz nie wszyscy mamy ją zdrową. Chora wątroba uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie wielu organów w naszym organizmie. Choroby wątroby w obecnej dobie są bardzo problemem w społeczeństwie. Nie wszyscy jednakże mają świadomość, że wątroba w początkowym stadium choroby nie daje żadnych dolegliwości, lecz pomimo to można wywnioskować, że jest z nią niedobrze.

Oznaki chorej wątroby
Do najbardziej specyficznych i początkowych objawów chorej wątroby należy poszerzenie żył znajdujących się na brzuchu, świąt skóry oraz skłonność do powstawania zasinień i siniaków. Częstokroć następuje również utrata apetytu, spadek masy ciała, cukrzyca typu 2, biegunki, powiększenie śledziony, wzdęcia, nudności, nadciśnienie tętnicze.

Wątroba-funkcje

Wątroba produkuje i wydziela żółć, magazynuje witaminy i żelazo, filtruje krew, unieszkodliwia trucizny, syntetyzuje czynniki krzepnięcia krwi oraz cholesterol i trójglicerydy, tworzy i składuje pewne białka oraz enzymy, transformuje puryny które są związkiem organicznym w kwas moczowy, kojarzy związki organiczne i nieorganiczne mianowicie metabolity wielu substancji chemicznych wytwarzanych przez komórki, przekształca węglowodany w glukozę, rozkłada zużyte krwinki czerwone, buforuje poziom glukozy we krwi, bierze udział w termoregulacji krwi, u płodu pełni funkcję krwiotwórczą, zatrzymuje w organizmie substancje nadające się do ponownego wykorzystania i wydala nieprzydatne .

Jak dbać o wątrobę
Wątroba wymaga szczególnego podejścia. A więc stronienia od alkoholu, unikanie niezdrowego jedzenia i nadwagi, unikania zatruć, unikania gromadzeniu się pasożytów, strzeżenia się infekcji wirusowych i bakteryjnych.
Wątroba wymaga częstych i małych posiłków, ograniczenia spożycia tłuszczów, delikatnych produktów do przyrządzania posiłków, unikania smażonych potraw, jedzenia w spokoju i powolnego przeżuwanie każdego kęsa, gdyż pospiesznie i niedokładnie przeżuty posiłek obciąża wątrobę i inne organy przewodu pokarmowego. Niespieszna konsumpcja pozwala wątrobie wyłapać trujące substancje i dostarczyć żółci koniecznej do trawienia treści pokarmowych.

Jak bada się wątrobę
W jakim stanie jest nasza wątroba pokażą próby wątrobowe, badania obrazowe umożliwiające obejrzenie wątroby, badanie USG, tomografia komputerowa wątroby lub rezonans magnetyczny. Może być także zlecona biopsja polegająca na pobraniu komórek wątroby, które zostaną poddane badaniom pod mikroskopem. Dwie najgroźniejsze choroby wątroby to rak wątroby oraz marskość wątroby.

USG wątroby
USG wątroby wykonuje się w przypadkach podejrzenia marskości wątroby, w celu monitorowania tej choroby i w przypadku zaostrzenia marskości. Badanie USG wątroby obejmuje jednocześnie pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych. USG wątroby wykonuje się przy pomocy następujących technik: obrazowanie w skali szarości, naczyniowe opcje dopplerowskie, ultrasonograficzne środki kontrastujące.

https://usg-warszawa.pl/usg-miesni/