Bezpieczeństwo danych – podstawowe zasady

bezpieczeństwo danych

Coraz więcej danych przechowujemy na nośnikach elektronicznych a także w sieci Internet. Bezpieczeństwo danych przechowywanych w ten sposób stało się bardzo poważnym zagadnieniem. Przechowywane są dane bardzo wrażliwe i często kluczowe dla wielu aspektów naszego życia.

Zasady zachowania bezpieczeństwa danych

  • nie zapisuj ważnych haseł  w programach mających dostęp do sieci Internet,
  • najważniejszych haseł nie zapisuj w ogóle na nośnikach elektronicznych,
  • nie przesyłaj wrażliwych danych przez e-mail,
  • jeżeli masz część ważnych danych zapisanych na nośniku elektronicznym, rób kopie bezpieczeństwa i umieszczaj je w różnych miejscach (różne komputery, dysk zewnętrzny),
  • pracując na komputerze z ważnymi danymi używaj często oprogramowania czyszczącego rejestry i dns-y. Możesz przeprowadzać także następująca operację: naciskamy klawisz z logo systemu Windows plus klawisz „r” – otworzy sie okno dialogowe. W nim piszemy „cmd” i naciskamy enter. Pojawi się konsola cmd. Tam, w miejscu gdzie jest kursor, wpisz: ipconfig/flushdns. Enter. Pojawi się komunikat o poprawnie wyczyszczonych dns-ach komputera.
  • używaj programów antywirusowych,
  • zabezpieczaj komputer i pliki hasłami,
  • jako hasła nie używaj banalnych zwrotów lub takich których można się domyśleć znając Ciebie.

bezpieczeństwo danychNależy także zwrócić uwagę na fakt iż eksplozja technologiczna ostatnich lat wiąże się ściśle z obiegiem danych w taki sposób jaki wcześniej nie był możliwy. Technologie mobilne czyli przede wszystkim smartfony sprzężone z siecią i serwerami najpotężniejszych dostawców usług internetowych. Tutaj zagrożeniem jest apetyt korporacji na dane o użytkownikach i nieostrożność tych drugich. Podając swój adres internetowy nieświadomie podajemy dane o naszym miejscu zamieszkania i prawdopodobnie jeszcze inne informacje. Bądźmy świadomi jakie mamy aplikacje obsługujące pliki graficzne i jak są one skonfigurowane. Możliwe jest bowiem że roniąc zdjęcie, często w chwilach prywatnych, mogą one pojawić się w miejscach ogólnodostępnych.


Zobacz etykiety samoprzylepne z Bydgoszczy, projekt i produkcja.